Czym jest pozycjonowanie stron?

Internet odgrywa dziś znaczącą rolę w naszym życiu, również w dziedzinie reklamy. Obecnie większość potencjalnych klientów szuka danej usługi lub produktu za pomocą wyszukiwarek internetowych. Chcąc zwiększyć rozpoznawalność marki często przenosimy swoją działalność marketingową do sieci.

Przeglądając wiele poradników na temat marketingu internetowego często możemy spotkać się z terminem pozycjonowanie stron. Niestety, nazwa ta dla wielu osób brzmi bardzo enigmatycznie, zaś tłumaczenia są często skomplikowane i niejasne. Na czym to polega pozycjonowanie? Jak działa? Czy warto?

skuteczne pozycjonowanie stron
skuteczne techniki pozycjonowania

Co to jest?

Pozycjonowanie stron to inaczej optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Mówiąc prościej, są to wszystkie działania, które zmierzają do zwiększenia widoczności, a tym samym zasięgu, naszej witryny. Dzięki nim nasza strona ma szansę pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania i wyróżnić się spośród setek witryn o podobnej tematyce.

Opiera się ono na optymalizacji SEO, czyli dopasowaniu strony w taki sposób, aby jak najbardziej pasowała do algorytmów danej wyszukiwarki internetowej. Dopasowanie to odbywa się na podstawie wytycznych wyszukiwarek.

Czym właściwie jest optymalizacja i jak przebiega?

Wyszukiwarki preferują strony o określonych parametrach technicznych, zawierających określone frazy i słowa. Pozycjonowanie też odpowiednie linkowanie strony oraz znajomość i stosowanie się do aktualnych wytycznych wyszukiwarki.

W dużej części opiera się na dobraniu odpowiednich fraz w taki sposób, aby witryna pojawiała się pośród najczęściej wyszukiwanych haseł. Działania ze strony technicznej to dostosowane parametrów witryny do standardów W3C, zastosowanie przyjaznych adresów, poprawa czasu ładowania strony czy dopasowanie struktury strony.

optymalizacja stron internetowych

Sam proces pozycjonowania jest bardzo złożony i długotrwały. Możemy sami spróbować dokonać optymalizacji naszej witryny lub zlecić to wykwalifikowanym firmom.

Czy optymalizacja się opłaca?

Optymalizacja strony jest obecnie niezbędna, jeżeli chcemy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Dzięki niej nasza witryna będzie stanie się zauważalna, będzie się pojawiać wysoko w wynikach wyszukiwania. Z pewnością pomoże nam to w zwiększeniu rozpoznawalności naszej działalności i tym samym pozyskaniu nowych odbiorców, co może też się przełożyć na większe zyski.